יוגה לתינוקות – על הסכנות והיתרונות

בייבי יוגהחוגי הורים וילדים הם מהטרנדים החמים ביותר הקיימים היום. חוגי שחייה עם תינוקות, חוגי בייבי יוגה ועיסויים לתינוקות, וזו רק ההתחלה. בפרסומים לחוגים אלו מדברים על חיזוק הקשר עם ההורים, על חיזוק הביטחון העצמי של התינוק, טונוס שרירים, תפיסה מרחבית ועוד – אוסף רב של תיאורים אשר גורמים להורים שאינם לוקחים את תינוקם הרך שזה עתה נולד לחוגים אלו רגשות אשם על כך שהם אינם מתחברים עם תינוקם, אינם בונים את אישיותו וגופו של הרך הנולד. לעומתם, יש מי שאומר כי תינוקות מאז ומעולם התפתחו מצוין, עם או בלי חוגים אלו, ושפעילות עם תינוקות רכים שאינה מגובה בידע מחקרי רב עלולה לא רק לא להועיל אלא אף לפגוע. אז מה גזר הדין – בייבי יוגה – בעד או נגד?

 

בעד הנגד

 סרטונים ויראליים שהועלו לרשת לאחרונה העמידו את ההנחות הללו למבחן. בסרטונים, שעד היום לא ידעו אם מדובר במתיחה דיגיטלית או סרטונים אמיתיים, נראית מאמנת רוסיה "מתאמנת" עם תינוק בן מספר שבועות בלבד. הסרטונים הם לא לבעלי הלב החלש או הקיבה העדינה. רופאים מציינים ש"אימונים" מהסוג שנראה בסרטון היו מזיקים לתינוק שלא היה שורד את המתיחות, הטלטולים וההנפות באמצעות הגפיים, ולכן ללא ספק מדובר במתיחה ויראלית.

מנחי חוגי בייבי יוגה בארץ, יחד עם זאת, לא לגמרי משוכנעים. מסתבר כי מאמן רוסי בשם איגור צ'רקובסקי עבד עם בתו בשיטה דומה כאשר מטרת העבודה המשותפת הייתה לעזור לה להתגבר על מגבלות שהיו קשורות בלידתה כפגה. לדבריו, השיטה עזרה והוא הרחיב אותה ויישם אותה לתינוקות פגועים אחרים. בעולם אימצו את השיטה כאחת מהשיטות בהן מתרגלים בייבי יוגה. השיטה, שידועה גם בתור השיטה הרוסית,  אינה רווחת בקרב חוגי הבייבי יוגה בארץ. מנחי חוגי בייבי יוגה ממהרים להתנער משיטה ולהסביר כי אצלם בחוג מדובר בשיטה שונה לגמרי – רכה ועוטפת, מחבקת ומחזקת.

תינוקות פגיעים ורגישים הרבה יותר ממבוגרים. טלטלות יכולות לגרום למותם או לנזקים נוירולוגים נרחבים, הנפה מהגפיים יכולה להסתיים בגידים ושרירים קרועים. רופאים וודאי שאינם ממליצים על השיטה הרוסית. אך מה לגבי השיטות העדינות והמלטפות? כל עוד אין פיקוח הדוק המוודא כי מנחי חוגי התינוקות עברו הכשרה מתאימה ויודעים מה ניתן לעשות עם תינוקות בבטחה ומה אסור – האם אתם כהורים תדעו לשים את הגבולות הנכונים?

 

אבל מה לגבי היתרונות

גם ללא חוגי תינוקות והורים, הורים פועלים יחד עם תינוקם הרך, וגם הם לא עברו הכשרה מקיפה על מה מותר ומה אסור לעשות עם התינוק, ובכל זאת, מרבית ההורים אינם פוגעים בילדיהם אלא להיפך, לפעילות נכונה עם תינוקות יש קשר ברור להגדלת הסיכוי להתפתחות תקינה, לחיזוק השרירים ואפילו לשיפור בעיות גזים. אז מה למעשה שונה בין לשחק פיק-א-בו עם התינוק או רחצה ובין עיסוי עדין לתינוק במסגרת קבוצתית בה גם אתם זוכים לפגוש מבוגרים נוספים במצבכם ולדבר איתם, וגם התינוק זוכה לתשומת לב הורית שבזכות היותה מוסדרת כחוג היא מובטחת. זמן הוא דבר חמקמק בעידן המודרני שבו הדד-ליין תמיד מחכה לנו מעבר לפינה ומסיח את דעתנו ממתן תשומת לב בלתי אמצעית שכזו.

האם כדאי להצטרף לחוגים בהם אתם כהורים מרגישים כי אתם מסכנים את תינוקכם? בוודאי שלא. גם כאשר יש ספק קל שבקלים – כדאי להימנע. אבל אם אתם מוצאים בסביבתכם חוג בייבי יוגה מהסוג העדין והמחבק, חוג שיאפשר לכם למשך שעה בשבוע לשוב ולדבר בשפה מובנית גם למבוגרים, לא רק שלא תפסידו או תסכנו את התינוק, אלא אף תרוויחו מכך – אתם ותינוקכם.