שיעורי יוגה לאמהות

מצד אחד, אמהות ובפרט אלה הטריות מחויבות להקדיש זמן רב, כמעט את כל זמנן בעצם, לרך הנולד. מצד שני, גם לגוף ולנפש שלהן יש צרכים ורצונות, וגם בהם חשוב להשקיע. הפיתרון: שיעורי יוגה לאמהות ולתינוקותיהן – זמן איכות קסום הממלא את המצברים של האמא הטרייה, מחבר אותה מחדש לגופה ומאפשר לו להתאושש מהלידה במהירות רבה יותר, ובנוסף מעניק לתינוק זמן איכות אמיתי ומתגמל עם אמו.

להתחבר מחדש לגוף אחרי הלידה

יוגה לאמהותהריון ולידה הן חוויות רבות עוצמה, ורוב הנשים שעוברות אותן לא היו מוותרות עליהן בעד שום הון שבעולם, אולם ראשית, הגוף חווה אירוע מרגש אך לא פחות מכך מטלטל, ושנית, בחודשים הראשונים לאחר הלידה מלאכת גידול הרך הנולד היא תובענית להפליא – כך שחיוני עד מאוד לכל אישה הנמצאת בשלב זה בחייה למצוא את הזמן להתחבר מחדש לגוף שלה, עם כל השינויים שחלו בו, וליצור שוב את האיחוד המיוחל והחשוב בין גוף לנפש.

תרגול יוגה לאמהות נועד בדיוק לשם כך: הוא מסייע לאישה שניצבת תחת לחצים לא פשוטים למצוא שוב שלווה ושקט בתוכה, ולהגיע לנקודות איזון מדויקות שיאפשרו לה הן למלא את כל צרכי התינוק (והמשפחה כולה) והן להשקיע בעצמה (ומחקרים רבים כבר הוכיחו שלאמהות שמקדישות זמן גם לעצמן יש בסופו של דבר משאבים רבים יותר להעניק לאחרים).

בנוסף יש לתרגול חשיבות גם מבחינה פיזית, ובעיקר מסייעת היוגה לחזק את רצפת האגן, את שרירי הבטן, לאיין את כאבי הגב, ובאופן כללי לשפר את היציבה ואת התחושות בכל הגוף.

התועלת לתינוקות

תינוקות הם "לקוחות" אידיאליים ליוגה, ולמעשה הם כאילו נולדו במיוחד כדי לתרגל את השיטה המופלאה. הם גמישים מאוד, לא רק פיזית אלא גם תודעתית, מצליחים לשהות בתוך שקט מוחלט גם כשמסביבם הכל רועש וגועש, ומבחינתם אין עבר ועתיד אלא רק הרגע הנוכחי קיים – כל הדברים שמבוגרים מתרגלים יוגה במשך שנים כדי להגיע אליהם...

במסגרת שיעורי יוגה לאמהות, זוכים התינוקות ליהנות משהייה בתנוחות שונות המספקות להם חוויה נעימה במיוחד ואוצרות בגופם הזעיר זיכרונות חיוביים שבהמשך הדרך יתורגמו לדפוסי תנועות ותנוחות נכונים יותר ולאיכות חיים משופרת. בתחילת הדרך התינוקות, באופן טבעי, פסיביים לגמרי והאמהות הן אלה שמזיזות את האיברים הקטנים על מנת להגיע לאסאנות (המותאמות כמובן לגיל הרך), אולם מרגע שהתינוקות כבר מגיעים לבשלות פיזית מינימלית הם כבר מצליחים לבצע את התנועות, המוטמעות בהם, בקלות בלתי תיאמן כמעט.

תועלת נוספת לתינוקות היא השלווה אליה הוא מגיע במהלך שיעורי היוגה ושמלווה אותו גם לאחר מכן. כמו כן הוא לומד לבטוח באמו וכתוצאה מכך מתחזק מאוד הביטחון העצמי שלו באופן כללי.

חשיבותו של המגע

מגע, כפי שיודעת כיום כל אמא כמעט, הוא מרכיב קריטי בהתפתחותו התקינה של התינוק, בין אם הפיזית ובין אם הרגשית. אבל לא רק מי שזוכה למגע אוהב ורך נתרם ממנו – גם מי שמעניק את המגע יוצא נשכר, ובהתאם תרגולי יוגה משותפים מאפשרים הן לאם והן לתינוק ליהנות מכל היתרונות של מגע אינטימי, הדוק, נטול הסחות והפרעות.

בפרט נוצר בין האמהות לתינוקותיהן חיבור רגשי רב עוצמה במיוחד, תחושת הערך העצמי של התינוק מתחזקת פלאים והאמא מבינה לעומק עד כמה נעימה היא ההתמסרות לתינוק – תוך כדי איזון ודאגה גם לצרכיה שלה.