תזונה נכונה לאחר לידה

המוצקים יכולים לחכות

לתזונת התינוק בחודשים הראשונים של חיו השפעה ארוכת טווח על בריאותו ועל התפתחותו הקוגניטיבית והמוטורית. אבל, גם אם נדמה לכם שהקטנטן נועץ מבטים מתעניינים באוכל שלכם, ואתם כבר מתפתים לתת לו טעימה קטנה, שימו לב! ההמלצה הגורפת של ארגון הבריאות העולמי ושל משרד הבריאות היא להזין את התינוק באמצעות חלב אם או תחליף חלב, ללא כל תוספות עד גיל שישה חודשים.

המלצות משרד הבריאות לתזונת תינוקות עד גיל חצי שנה

תזונה לאחר לידהעל פי ההנחיות העדכניות של משרד הבריאות, חשיפת תינוק למזון מוצק לפני שמלאה לו חצי שנה, אינה רצויה. משרד הבריאות ממליץ על הנקה, ללא תוספת מזון או נוזלים אחרים (לרבות מים), למשך ארבעת חודשי חייו הראשונים של התינוק. בגיל ארבעה חודשים, אם התינוק מראה סימני מוכנות, ניתן לחשוף אותו לכמויות מזעריות של מזון מוצק. כאשר לא ניתן להניק, מסיבות כאלו ואחרות, או כאשר לא רוצים להסתמך על הנקה בלבד, צריכת תחליף (כמזון עיקרי או במשולב עם חלב אם) תעניק לתינוק את הרכיבים הנדרשים להתפתחותו. 

חלב אם נחשב למזון המתאים ביותר למילוי צרכיו התזונתיים של התינוק, ומכיל את כל רכיבי המזון הנחוצים לו. חלב האם הוא סטרילי, זמין ומכיל שלל רכיבים ונוגדנים שתורמים להתפתחותו התקינה של התינוק ולבנייתה של המערכת החיסונית. תחליפי החלב, מיוצרים על פי סטנדרטים מחמירים ומפוקחים על ידי משרד הבריאות, דומים לחלב האם בפרמטרים רבים ורכיביהם מותאמים למערכת העיכול הצעירה של התינוק.    

מדוע רצוי להמתין עם מזון מוצק?

להמתנה עם חשיפה למזון מוצק כמה סיבות מרכזיות:

  • ספיגת הברזל היא מהותית להתפתחותם של תינוקות רכים. חלב אם אמנם אינו מכיל ברזל בכמות גבוהה אך התינוק מנצל אותה היטב לצרכיו, עד גיל ארבעה חודשים. בתקופה זו הברזל ייספג פחות טוב אם יהיה עליו "להתחרות" עם מזונות נוספים למיטב ידיעתי אין בחלב אם ברזל (בטוח שאין מספיק ברזל) ולמעשה המאגרים מתרוקנים ולכן נותנים תוספת ברזל מגיל 4 חודשים
  • מערכת העיכול עדיין אינה בשלה להתמודד עם מזון מוצק והסיכון להתפתחות אלרגיות עולה
  • ערכם הקלורי של המזונות הראשוניים אינו רב, אך הם עלולים להשביע את התינוק ולמנוע ממנו מלצרוך חלב אם או תחליף, להם ערך תזונתי רב יותר בגילאים רכים אלו. 
  • תינוקות רכים אינם מפותחים דיים מבחינה פיזיולוגית כדי להתמודד עם מזונות מוצקים. כאשר שליטתם בראש ובגב משתפרת, משתפר גם מנגנון הבליעה ועימו היכולת להתמודד עם מזון מוצק

 

מה לגבי שתייה?

תינוק המוזן בחלב אם או בתחליף חלב אינו זקוק לתוספות נוזלים, הכמות שהוא מקבל מספיקה לו בהחלט. עם החשיפה ההדרגתית למזונות מוצקים ניתן להציע לתינוק כמות מדודה של נוזלים (מים בלבד ולא שתייה ממותקת). שתייה מרובה של נוזלים תגרום לתחושת שובע ותמנע ממנו מלצרוך חלב אם או תחליף שערכם התזונתי רב יותר ושנדרשים להתפתחותו במידה רבה יותר.  

חשוב לזכור: את מי השתייה כמו גם את המים המשמשים להכנת התחליף (גם אם הם מים מינראליים) יש להרתיח עד שלתינוק תמלא שנה, ויש להקפיד ולקרר אותם לפני ההגשה.  

תוסף ויטמין D

הגם שחלב אם ותחליפי חלב מספקים לתינוק את מלוא צרכיו, חשוב לזכור כי חודשי חייו הראשונים מתאפיינים בגדילה מואצת של כלל מערכות הגוף, ביניהן עמוד השדרה והעצמות. התפתחות מהירה זו דורשת כמויות ניכרות של ויטמין D, שאינן מצויות במידה מספקת בחלב האם ובתחליף.  

ויטמין D הוא חיוני להתפתחותן התקינה של מערכות רבות בגוף התינוק. כיוון שהגוף יכול לייצר אותו רק בחשיפה לקרינת השמש (ובתנאים מסוימים מאד), יש לצרוך אותו ממקורות חיצוניים שעשירים בו למשל ממזונות כמו דגים שמנים, מוצרי חלב וחלמון ביצה.  

כיוון שתינוקות רכים אינם נחשפים מספיק לשמש ולמזונות עשירים בוויטמין D, יצא משרד הבריאות בהמלצה גורפת למתן תוספת ויטמין D כדוגמת טיפטיפות ויטמין D  לתינוקות מגיל לידה בין אם יונקים ובין אם הם ניזונים מתחליף עשיר בוויטמין D.